Máte prázdnu tašku? Riešte problémy, kým je čas!
Máte prázdnu tašku? Riešte problémy, kým je čas!

Aj keď je to už pár rokov dozadu, nedá nám nepripomenúť, ako vytrvalostne sme očakávali príchod novej meny, euromeny. Nie sme tu na to, aby sme kritizovali tento silný peniaz v obehu, ale vykarhať treba všetkých, čo ich nosia vo vreckách. Jednoducho viacerí z nás ešte aj dnes prirovnávajú drobné euromince k rozkotúľaným slovenským korunám, a tak niet divu, že nás čím ďalej, tým viac postihujú ťažké finančné suchoty. Samozrejme, podmienené je to aj tým, že doba sa zmodernizovala a dnes nemožno existovať bez ďalších päťdesiatich vecí, o ktorých sa v minulom storočí nikomu ani len nesnívalo.

Či už je to tak, ale úplne inak, každému sa raz môže stať, že si jednoducho potrebuje požičať väčšiu alebo menšiu finančnú sumu. Ak je výplatný termín ešte príliš vzdialený, ak nechcete do svojich momentálnych problémov zaťahovať rodinu a priateľov, majte na pamäti, že len v bankách a iných finančných subjektoch ležia peniaze priamo na stole. Avšak aj tu platí, že nie je pôžička ako pôžička a rozhodne vám neodporúčame upriamiť pozornosť len na jednu z najbližších bánk alebo (ne)bánk a nepreveriť si situáciu v ostatných finančných inštitúciách.

Možno sa vám to zdá ako nonsens, no ľudia, ktorí sa ocitnú vo vážnych finančných ťažkostiach, majú tendenciu konať hlava-nehlava. Aj na prvý pohľad nevinná banková pôžička sa môže zakrátko zmeniť na bezsenné noci. Pri tomto type požičania si peňazí treba rátať nielen s množstvom administratívnych úkonov, ako je dokladovanie príjmu a výpisy z registra, ale pri vyšších pôžičkách je typické aj ručenie nehnuteľnosťou. Na druhej strane banky lákajú svojich klientov oveľa nižšou úrokovou sadzbou ako v nebankových spoločnostiach. Tu vám zase garantujú rýchlejší a jednoduchší spôsob získania peňazí a k tomu vám väčšinou postačí len rodný list a občiansky preukaz.

Predovšetkým si treba pred podpísaním žiadosti o poskytnutie pôžičky dvakrát rozmyslieť, či nie je možné prekonať aktuálnu finančnú nepriazeň iným spôsobom. Žiť s pôžičkou na krku nie je žiadna slasť, možno by vám aspoň sčasti dopomohla nejaká brigádnická práca, výpomoc počas víkendov, teda jednoduchá zárobková činnosť, ktorá nezapácha ilegalitou alebo nekompromisným hazardom. Lenže teória je jedna vec a realita vo svete vyzerá úplne inak. Dnes už nie je dokonca ani v malej dedine nemožným nájsť herne, stávkové kancelárie či kasína. Tie ľudí vábia výhernými sľubmi a človek, ktorý je práve vo finančnom zúfalstve, jednoducho neodolá.

Veď sa vraví, že risk je zisk, a kto nehrá, ten ani nevyhrá, tak prečo by som sa z pohodlia vlastného domova nepokúsil vyhrať v online casine? A práve takéto bezradné uvažovanie robí z bežných ľudí hazardérov a z hazardérov absolútne trosky. Hráči prichádzajú aj o posledné úspory, dlhy sa znásobujú a dni sa menia v nočné mory, kde sa bojuje o holý život. Chlieb vám podáme, no k rozumnému zmýšľaniu sa musí dopracovať každý sám. Kašlite na vstupné bonusy, (ne)možné jackpoty v státisícoch a veľký výber zaujímavých hier. Stavte na vlastné mozgové bunky a nebuďte zúfalým človekom-hazardérom!

Foto: pixmac.sk, Queen Bee – flickr