Dostať sa do finančných problémov je veľmi jednoduché. Stačí míňať viac, než je zdravé, alebo zle investovať. Každého môže postretnúť aj smola v podobe dlhodobej choroby, úrazu alebo straty zamestnania … Zrazu nie je z čoho všetky dlhy splácať a veritelia začínajú hovoriť o exekúcii. Čo s tým?

Dobrým plánovaním môžete predísť problémom v budúcnosti.

Ako sa z toho dostať?

Najlepšia rada na začiatok je vyvarovať sa situáciám, ktoré spôsobujú takéto problémy. Nemusí to byť jednoduché, no inak vás môže nerozvážne konanie pripraviť o strechu nad hlavou. Ak ste sa teda rozhodli začať podnikať a premýšľate o založení s.r.o., myslite na to, že to bude predovšetkým o peniazoch a ich správnom riadení.

Hospodáriť sa oplatí aj s domácim rozpočtom, vo firme to platí dvojnásobne. Aj keď sa robia strategické plány a stanovujú úspešné ciele, vždy to podľa dopredu nalinkovaného zoznamu fungovať nemusí.

Myslite na zadné kolieska

Oplatí sa to, pretože mzda je dnes veľmi chúlostivou témou, ktorej výška sa môže nepravidelne meniť. Zradiť vás môže priateľ, ktorému ste požičali, pričom ste sa spoliehali iba na jeho slovo. Alebo vás dôkladná hydroizolácia základov a celková rekonštrukcia domu zaskočili svojou náročnosťou, objavili sa nečakané výdavky a zrazu nemáte na splátky. Meškáte mesiac, dva a na ten tretí v tom lepšom prípade dostanete upozornenie od spoločnosti na vymáhanie pohľadávok.

Mnohému z toho sa dá predísť jednoduchou opatrnosťou a neprehliadaním rizík pri finančnom plánovaní. Niečo sa dá vyriešiť poistením, nepreceňovaním svojich možností, reálnym odhadom budúceho vývoja situácie a včasným vytvorením finančných rezerv.

Musíte komunikovať

Ak včas zareagujete, ešte je šanca na zmier a riešenie situácie bez vážnejších a zbytočných problémov. Keď to budete ale ďalej ignorovať, môže to skončiť exekúciou. S niektorými exekútormi sa dohodnúť dá, ak by ste mali ale obavu, môžete sa obrátiť na najbližšiu advokátsku kanceláriu v okolí.

Je možné požiadať aj o odklad exekúcie a umožňuje vám to aj zákon. Musíte však spĺňať určité podmienky. Ako sa hovorí, neznalosť zákona neospravedlňuje. Ak sa v ňom celkom dobre nevyznáte, neváhajte požiadať o pomoc, možno aj priamo samotného exekútora.

,Ak vám vaša finančná situácia nedovoľuje zaplatiť dlžnú sumu naraz, ďalšia možnosť je splátkový kalendár. Dokonca je možné, že vám exekútor odblokuje aj účet, ak splatíte polovicu svojho dlhu a zaviažete sa k pravidelným splátkam, ktoré nesmiete vynechať ani raz.

Určite netreba strácať dôveru a všetko vidieť len v čiernych farbách, musíte si ale tiež uvedomiť, že spoliehať sa vo finančných otázkach len na šťastie sa nevypláca.

Foto: pixabay.com