Bežnou praxou je žiadať o spotrebný úver online – stačí vyplniť formulár a po splnení podmienok máte peniaze na účte bez toho, aby ste museli niekam chodiť. Banky však úvery neposkytujú automaticky všetkým, chránia seba a aj klientov pred neschopnosťou plniť svoje záväzky.

Existuje viacero typov úverov – od hypotéky a stavebných úverov, ktoré financujú kúpu či rekonštrukciu nehnuteľnosti, cez refinancovania úverov (splatenie starších nevýhodných pôžičiek), povolené prečerpanie, až po spotrebný úver bez dokladovania účelu. Znamená to, že si môžete vziať úver prakticky na čokoľvek – na vianočné darčeky, letnú dovolenku alebo len ako finančnú rezervu pre prípad núdze.

Skôr, ako vám banka úver poskytne, preverí si vašu schopnosť splácať úver. Vyhodnotí viacero parametrov – zamestnanie, to, či máte záväzky voči iným bankám, iné úvery a ďalšie finančné záväzky. Určí tak, či dokážete splácať mesačné splátky a chráni seba aj vás – pred neschopnosťou pôžičku splácať.

Čo je to vinkulácia?

Pojem vinkulácia znamená viazanie. V bežnej reči ide o obmedzenie práva na peňažné prostriedky uložené v banke alebo vyplatenie poistného plnenia tretej osobe.

Možno ste sa s týmto pojmom stretli pri kúpe či predaji bytu alebo auta. Aby bola kupujúca aj predávajúca strana chránená pred prípadným podvodom či naťahovaním, kupujúci peniaze nepošle priamo na účet predávajúceho, ale vinkuluje ich na účte – banka ich zablokuje dovtedy, kým kupujúci nepredloží napríklad list vlastníctva, ktorý dokladuje uzavretý obchod a následne peniaze vyplatí predávajúcemu. Akt “zablokovania” peňazí bankou sa nazýva vinkulácia.

Ak si vezmete hypotéku, banka pravdepodobne bude požadovať vinkuláciu poistenia – znamená to, že za váš dom či byt pri poistnej udalosti nebude vyplatené poistné plnenie vám, ale banke – banka sa tak chráni, aby neprišla o nehnuteľnosť, ktorou ručíte. Keď úver dosplácate, vinkuláciu môžete zrušiť.

Vinkulácia vkladu zase znamená obmedzenie využívania vkladu iba na konkrétny účel (napr. kúpu nehnuteľnosti, kúpu auta (leasing) a podobne). Ak si vezmete úver na konkrétny účel, musíte zdokladovať využitie finančných prostriedkov – v prípade úveru na bývanie doklady o kúpe či rekonštrukcii nehnuteľnosti.

Ak ste klientom banky, u ktorej žiadate o úver, často môžete o úver požiadať aj online. V prípade, že všetko pôjde hladko, zmluvu podpíšete elektronicky z pohodlia domova a peniaze vám prídu automaticky na vybraný účet.

S výberom najvýhodnejšieho spotrebného úveru poradí kalkulačka.

Pred uzavretím zmluvy sa informujte aj o možnostiach mimoriadnych splátok,  predčasného splatenia, možnosti poistiť úver v prípade práceneschopnosti, straty zamestnania alebo invalidity či smrti. To sú ďalšie parametre, ktoré spoločne s výškou úroku uľahčia váš rozhodovací proces.