Pokiaľ plánujete kupovať, rekonštruovať prípadne prefinancovať nehnuteľnosť, rozhodne by ste mali uvažovať o účelovom úvere na bývanie. Finančný trh má množstvo možností týkajúcich sa bývania, ktoré sú šité na mieru podľa vašich predstáv. Okrem toho práve z titulu, že účelom je bývanie, získate omnoho nižšiu úrokovú sadzbu ako pri bežných bezúčelových úveroch.

Úvery na bývanie poskytujú tak banky, ako aj niektoré nebankové spoločnosti, tu ale treba počítať s inými podmienkami, najmä s vyššími úrokmi, no na druhej strane s jednoduchším vybavovaním. Je len na vás ako sa rozhodnete.

Pokiaľ však máte vek do 35 rokov, je tu možnosť získať prostredníctvom banky štátny príspevok , ktorý v súčasnosti tvorí 3% z úrokovej sadzby. Čiže prvých 5 rokov splácania úveru, máte možnosť o toľko si znížiť úrokovú sadzbu a v konečnom dôsledku ušetriť pár sto možno aj pár tisíc Eur.

Samozrejme nie je to zadarmo, preto aby ste mohli takýto úver využiť je potrebné ho následne zdokladovať či už samotnou kúpnou zmluvou alebo vykonanými zmenami na nehnuteľnosti. Niektoré z bánk pri financovaní rekonštrukcie dokonca ponúkajú možnosť zdokladovať účel nie faktúrami ale fotodokumentáciou, čo vám výrazne zjednoduší váš zámer.

Za úver ručíte nehnuteľnosťou. Tu je tiež možné kombinovať, a to buď nehnuteľnosťou, ktorú plánujete financovať alebo aj inou, napríklad domom alebo bytom, ktorý patrí vašim rodičom. V tomto prípade to musí však stáť na vzájomnej dôvere.

Poskytovateľom výhodných úverov na bývanie sú aj stavebné sporiteľne, kde si časť nasporíte a druhú časť vám za výhodný úrok požičia stavebná sporiteľňa. Výhodou tohto typu úveru je, že máte zaujímavý úrok aj na peniazoch, ktoré sporíte a v budúcnosti aj na úvere, ktorý vám poskytnú. O tomto type úveru je vhodné uvažovať skôr ako budete riešiť bývanie, čiže budete najskôr sporiť až po čase realizovať vaše plány s bývaním.

Účely použitia úverov na bývanie:

  • kúpa nehnuteľnosti (byt, dom, stavebný pozemok)
  • výstavba alebo zmena nehnuteľnosti (prístavba, nadstavba, atď)
  • rekonštrukcia a údržba nehnuteľnosti
  • splatenie iných úverov získaných na rovnaký účel