Účet v banke má dnes už snáď každý z nás. Je však váš účet pre vás najvýhodnejší? Existuje veľa rôznych typov účtov, ktoré si môžete založiť a preto je dôležité vedieť, načo budete daný účet používať, aby ste zbytočne neprichádzali o peniaze.

Pri výbere toho správneho bankového účtu musíte vedieť, ako budete účet používať. Ako často budete pomocou účtu platiť? Ako často budete platiť platobnou kartou? Ako často budete vyberať peniaze z bankomatu? Chcete zadávať platobné príkazy aj prostredníctvom internetu? Odpovede na tieto otázky vám pomôžu nájsť najvýhodnejší účet pre vás.

Najčastejšie používaný typ účtu je bežný účet.

Takýto účet spĺňa všetky požiadavky väčšiny ľudí. Slúži na každodenné platby, výber hotovosti, platby napríklad nájomného, telefónnych účtov, a podobne. Taktiež sa dajú nadstaviť pravidelné platby a vy sa už nemusíte starať o termín platby nájomného a podobných záležitostí. Tieto účty však majú nízku úrokovú sadzbu, preto sa nehodia na odkladanie peňazí, ktoré sa nechystáte používať.

Existujú rôzne druhy bežných účtov.

Napríklad bežný devízový účet je pre vás vhodný, ak uskutočňujete veľa platieb v cudzích menách. K týmto účtom však banky štandardne neposkytujú platobné karty.

Ďalším typom bežného účtu je tzv. inteligentný účet. Tento účet po presiahnutí vopred určeného limitu začne presúvať peniaze na iný, lepšie úročený účet.

Pre študentov banky poskytujú tzv. študentské účty. Tieto účty sú viac-menej rovnaké, ako klasické bežné účty, väčšinou sú však bez poplatkov a za ich vedenie sa nič neplatí.

Ďalším typom účtov sú sporiace účty. Peniaze na týchto účtoch sa úročia s väčšou sadzbou, no nemôžete si vyberať peniaze kedy sa vám zachce, ako je to pri bežných účtoch.

Keď sa budete rozhodovať, aký účet si v banke založiť, poraďte sa s pracovníkom banky, aby ste vybrali pre vás ten najvýhodnejší.

Taktiež si prečítajte zmluvné podmienky a zistite si, aké poplatky budete za vedenie a používanie účtu platiť.

Opatrnosti nie je nikdy dosť.