Spotrebný úver je dnes najdiskutovanejšou a najjednoduchšou cestou k získaniu peňazí na nákup. Či už zariaďujete byt novým nábytkom, zvažujete kúpu nového auta alebo si len chcete urobiť radosť novým kúskom elektroniky, spotrebný úver je určený aj pre vás. Spotrebný úver môžeme získať tradične v banke, ale aj v obchode kde si chceme niečo kúpiť – a to vo forme nákupu na splátky. Hlavne pre to je tento druh úveru taký obľúbený. Jednoducho prídete do obchodu, vyberiete si tovar a hoci nemáte dostatok financií, aj tak si ho vezmete domov.

Samozrejme nie je to také jednoduché, úver treba splatiť a je dôležité dodržiavať splátky. Inak radosť z novej veci rýchlo pominie.

Vybavovanie úveru v banke je obvykle trošku zložitejšie než vybavenie nákupu na splátky. Dlho bolo veľkou výhodou nákupu na splátky to, že nebolo potrebné ručiť. Dnes však už nájdeme aj banky, ktoré ponúkajú spotrebný úver bez akéhokoľvek zabezpečenia. Navyše výhodou je aj spravidla nižšia úroková sadzba.

Z hľadiska poskytovaného spotrebného úveru sú dlhodobo pre klientov najvýhodnejšie Poštová banka, UniCredit Bank a Tatra Banka. Pri výbere je treba brať do úvahy najmä úrokovú sadzbu, poplatky za poskytnutie úveru a správu úveru.

Tatra Banka spolu s Poštovou bankou poskytujú momentálne najvýhodnejšiu úrokovú sadzbu na trhu a to 11,90%. Vstupný poplatok za spracovanie úveru je ale v Poštovej banke dvojnásobný. Závisí od výšky pôžičky. UniCredit Bank má len o niečo vyššiu úrokovú sadzbu – 11,99% a s rovnakým vstupným poplatkom ako v Tatra Banke sa v celkovom hodnotení radí pred Poštovú banku, na druhé miesto. Tatra Banka vedie aj čo sa týka mesačnej splátky. Tak napríklad pri pôžičke vo výške 7000 eur, dobe splatnosti 5 rokov a priemernej bonite, zaplatíte mesačne 157 eur.

Ostatné komerčné banky majú menej výhodné podmienky. Zaujme snáď len nulový vstupný poplatok v Slovenskej sporiteľni a ČSOB. Pri úroku 12,90% sú však celkovo menej výhodným riešením.

Na záver môžeme povedať, že spotrebný úver je vhodným a pomerne výhodným riešením finančnej núdze. Treba sa len vedieť zorientovať v širokej a často neprehľadnej ponuke bánk a vybrať si to najlepšie čo trh ponúka.