Finančné pôžičky, správne nazývané úvery, sú finančné produkty/peniaze, ktoré sú sprostredkované veriteľmi alebo spoločnosťami jednotlivcom, ktorí sa stávajú dlžníkmi. Pôžička však musí byť vrátená, najlepšie do dňa splatnosti, ktorý je vždy vopred určený. Pôžička v sebe ukrýva aj úrok, ktorý sa prirátava k mesačným splátkam, prípadne k celej vrátenej sume. O pôžičky môžete požiadať rôznymi spôsobmi. Najrýchlejšie sú však online pôžičky. Tieto pôžičky nájdete na Peniazomat.sk. O iných spôsoboch si povieme nižšie. Teraz sa však povenujme tomu, kto všetko môže pôžičky sprostredkovať.

peniaze

Vo všeobecnosti máte k dispozícii bankové a nebankové pôžičky. Názory na jednotlivé typy sú rozdielne, ako sú rozdielne názory aj na konkrétne spoločnosti. Ak si nie ste istý, komu môžete veriť a komu už nie, poradíme vám obrátiť sa na internetovú stránku Národnej banky Slovenska, na ktorej si nájdite zoznam spoločností, ktoré obdržali licenciu na sprostredkovanie pôžičky. Ak daná spoločnosť na zozname nie je, buďte čo najobozretnejší, pretože práve oni môžu využívať nekalé praktiky.

Spôsoby požiadania o pôžičky

 1. sms pôžička

Sms pôžička je pôžička, ku ktorej potrebujete len váš mobilnú telefón, zistiť si sprostredkovateľov, číslo, na ktoré treba sms pôžičku odoslať ako aj správnu formu sms správy. Sms pôžička má väčšinou vyšší úrok a obsahuje aj iné podmienky. Samozrejme, nemusí to tak byť pri všetkých sms pôžičkách.

iphone-388387_640

 1. online pôžička

Online pôžička je najrýchlejší a najanonymnejší spôsob získania pôžičky. Online môžete požiadať už od 25 eur až do 100 000. K dispozícii sú celý deň a celú noc, čiže o nich môžete požiadať skutočne hocikedy.

 1. telefonická pôžička

Telefonická pôžička je rýchla pôžička, ktorú si dokážete vybaviť priamo so sprostredkovateľom resp. pracovníkmi danej spoločnosti. Rovnako sa môžete opýtať na všetko, čo vás ohľadom pôžičky zaujíma.

 1. osobné stretnutie

Osobné stretnutie prichádza do úvahy, ak má daná spoločnosť pobočku. Niektoré spoločnosť pobočku nemajú, ale majú pracovníkov, ktorí budú ochotní sa s vami stretnúť a vyplniť žiadosť o pôžičku.

Typy pôžičky

 1. pôžičky ihneď

Pôžičky ihneď je typ pôžičky, ktorá vám môže prísť po schválení na účet už do 10 minút, a to v prípade, že si zvolíte odoslanie peňazí na účet. Ak by ste chceli obdržať peniaze šekom, môže to trvať aj 4 dni. S pôžičkami ihneď môžete požiadať o sumu do 350 eur. Ich splatnosť sa pohybuje od 5 do 30 dní. Dostupné sú bez registra, bez dokladovania príjmu, pre nezamestnaných, pre zamestnaných, dôchodcov, ale aj pre ženy na materskej. Pôžičky ihneď zaraďujeme medzi nebankové pôžičky.

 1. rýchle pôžičky

Rýchle pôžičky vám poskytnú až do 6 000 eur, a aj ich splatnosť je vyššia, môže prekročiť aj 80 mesiacov. Doručenie väčšinou prebieha do 1 týždňa. Pri vyšších rýchlych pôžičkách už bude potrebné počítať s dokladovaním príjmu, s tým, že poskytovatelia budú nazerať do registra a a nie sú vhodné pre nezamestnaných. Rýchle pôžičky sprostredkúvajú prioritne nebankové spoločnosti, ale čoraz viac ich pozorujeme už aj pri bankových spoločnostiach.

 1. klasické pôžičky

Klasické pôžičky ponúkajú najnižšiu úrokovú mieru, pretože ponúkajú najvyššie sumy. Nebankové pôžičky môžu dosiahnuť až 100 000 eur, pri vyšších bankových pôžičkách je potrebné navštíviť pobočku banky. Online možno požiadať o sumu asi 60 000 eur. Splatná doba takejto pôžičky je veľmi dlhé obdobie a môže presahovať aj 30 rokov. Klasické pôžičky sú schválené len tým žiadateľom, ktorí spĺňajú potrebné kritéria. Väčšinou je pri nich povinnosť dokladovať príjem, nazerajú do registra, nie sú dostupné pre nezamestnaných…

Úverová kalkulačka

Úverová kalkulačka je nástroj, ktorý vám pomôže vyhodnotiť výhodnosť pôžičky tým, že vám vypočíta vrátane úroku a RPMN jednotlivé splátky, počet mesiacov, počas ktorých by ste s danou splátkou pôžičku splácali, ako aj celkovú splatenú sumu.

Refinancovanie úveru

V rámci pôžičky môžeme spomenúť aj refinancovanie úveru, ktorého hlavnou úlohou je vyplatiť všetky vaše súčasné pôžičky a poskytnúť vám jeden úver, s jednou splátkou a s lepším úrokom. Nie každé refinancovanie musí byť výhodné, a preto si radšej vždy predtým, než sa rozhodnete refinancovať, preskúmajte všetky pre a proti daného refinancovania (hlavne po finančnej stránke).

Pôžičky podľa špeciálnych kritérií

 1. Pôžičky bez dokladovania príjmu

Pôžičky bez dokladovania príjmu sú vyhľadávané hlavne nezamestnanými žiadateľmi alebo tými, ktorí majú nízky plat. Tieto nebankové pôžičku nie sú raritou, pretože veľa nebankových spoločností vám požičia bez toho, aby ste dokladovali príjem. Na rozdiel od nich vám banky bez dokladovania príjmu nepožičajú.

 1. Pôžičky bez registra

Pôžičky bez registra sú takisto produktom nebankových spoločností. Pôžičky bez registra spočívajú v tom, že daný sprostredkovateľ nebude nazerať na vašu bankovú minulosť, na to či ste už niekedy mali pôžičky a či ste ich splácali včas, poprípade či ešte stále nejakú máte.

 1. Pôžičky pre nezamestnaných

Pôžičky pre nezamestnaných zaraďujeme opäť medzi nebankové pôžičky, pretože banky nezamestnaným nepožičiavajú, keďže treba pri každej žiadosti dokladovať príjem. Pôžičky pre nezamestnaných si môžu vyhľadať všetci, ktorí sa zaraďujú do kategórie dôchodcov, študentov alebo žien na materskej dovolenke.

 1. Pôžičky pred výplatou

Pôžičky pred výplatou je typ pôžičky určený zamestnaným, ktorým vkročili do „cesty“ neočakávané finančné udalosti, ktoré si žiadajú okamžité riešenia. Pôžičky pred výplatou vám rozhodne poskytnú nebankové spoločnosti, pretože keďže máte zamestnanie, budú mať istotu, že peniaze vrátite, a rovnako budete mať aj väčšie šance v jednotlivých bankách.

 1. Pôžičky bez dokladovania účelu

Pôžičky bez dokladovania účelu sú určené pre tých žiadateľov, ktorí, logicky, nechcú dokladovať to, na čo minuli požičané peniaze. Nebankové pôžičky tohto typu sú veľmi ľahko nájditeľné, a tento produkt sa dokonca začína rozvíjať už aj pri bankových pôžičkách, kde si môžete bez dokladovania účelu požiadať už aj vyššie sumy.

V skratke sme vám ponúkli také informácie, ktoré by vás mohli o pôžičkách zaujímať.

Ilustračné foto: pixabay.com