V dnešnej dobe sú peniaze potrebné v každom veku. Či už ide o mladých ľudí alebo tých zrelších, každý z nás potrebuje na niečo peniaze. Mladí ich míňajú menej rozvážne, tí starší sa už skôr zamýšľajú nad tým, kde ich investujú, ako s nimi naložia. Napriek tomu sa neraz stáva, že pri nízkych dôchodkoch si ani naši starší spoluobčania nemôžu dopriať to, čo by chceli. Ich túžby sú rôzne, nie vždy ostanú naplnené. Možno aj preto sa nebankové subjekty zaoberajú otázkou ako dopomôcť nielen mladým, ktorí začínajú svoj život, ale aj tým, ktorí prežívajú nádhernú jeseň toho svojho.

Pôžičky pre dôchodcov sa vybavujú dosť jednoducho a hlavne rýchlo. Výhodou je, že je bezúčelová, to znamená, že nie je potrebné preukazovať, na čo sa finančné prostriedky použijú. Napriek tomu sa mnohé inštitúcie chránia istými pravidlami, medzi ktoré patrí napríklad vek dôchodcu. Každá nebanková inštitúcia má svoje vlastné pravidlá, preto je vhodné dopredu sa informovať. Niektoré však ohraničujú dôchodcovský vek, kedy je možné pôžičku využiť na 65 rokov, iné majú slobodnejšie pravidlá a tak sa o ňu môžu zaujímať aj viac ako 70 roční obyvatelia.

Základom pri požiadaní o pôžičku je priniesť si so sebou základné dokumenty, ktorými sú občiansky preukaz, rodný list, prípadne doklad o výške dôchodku, čo môže byť napríklad ústrižok.

Ak ste mali v minulosti problémy so splácaním akýchkoľvek úverov, nemusíte sa nad tým trápiť, pretože nebankové inštitúcie nenahliadajú do registra dlžníkov. V každom prípade majú pôžičky pre dôchodcov svoje výhody. Preto ak sa rozhodnete pre ich využitie, vedzte, že ich vybavíte pomerne rýchlo, bez čakania a bez toho, aby ste museli udávať dôvod, prečo ju potrebujete. Svoje peniaze tak môžete získať v hotovosti alebo prevodom na účet, podľa toho, ako si to budete želať.

K ďalším výhodám pôžičiek pre dôchodcov patrí aj možnosť predčasne splatiť pôžičku. Ak sa teda po čase ocitnete v lepšej finančnej situácii, môžete si daný dlh a s tým súvisiace problémy vyriešiť čo najskôr, tak ako vám to bude vyhovovať. Väčšinou nie je potrebný ručiteľ, môže sa ručiť napríklad nehnuteľnosťou. Vo všeobecnosti sa však vyžaduje po dovŕšení 65 roku života klienta.

Ak sa teda rozhodnete alebo ste sa už rozhodli, v prvom rade je veľmi vhodné získať čo najviac informácií a ujasniť si veci ešte predtým, ako podpíšete zmluvu. Každá z inštitúcií má totiž svoje vlastné pravidlá, ktoré sa môžu líšiť, preto obozretnosť je na mieste. Pamätajte však na to, že aj keď sa všetky informácie môžu zdať ideálne, úroková miera býva väčšinou vyššia ako pri ostatných druhoch podobných pôžičiek.