Nielen o ohni by sa malo hovoriť, že je dobrý pomocník, ale zlý pán. Keď si túto múdrosť premietnete do sveta peňazí, zistíte, že aj financie vedia dobre a efektívne slúžiť, no vládnutie im nejde. Menia ľudí, charaktery a vlastnosti. Samozrejme, existujú výnimky, ľudia, ktorí nie sú peniazmi ovplyvniteľní, no ak sú, stanú sa bábkou svojich financií. Ak však máte peniaze a nedovolíte im s vami manipulovať, môžu byť pre vás silne využiteľným nástrojom. Stačí ich len dobre použiť.

Všetko záleží na tom, aký účel zvolíte na míňanie peňazí. Vezmite si napríklad hazard. Peniaze môžu poslúžiť ako prostriedok zábavy a času stráveného s priateľmi, no ak vás ruleta pohltí a prehráte, môžete prísť o viac než len hrdosť. Tipy na ruletu vám tiež nikto nedá zadarmo, preto si rozmyslite, komu budete dôverovať. Svoju túžbu po hre môžete ovplyvňovať aj vloženou výškou peňazí. Ak však o žiadne z nich nechcete zbytočne prísť, hazardu sa vyhnite veľkým oblúkom. Financie skúste teda využiť vo svoj prospech. Vzdelanie, cestovanie, rodina. Úžitok sa vám vráti niekoľkonásobne a v nezaplatiteľnej podobe.

Ten, kto peniazmi výrazne neoplýva, no zážitky a možnosti, ktoré život ponúka, nechce prepásť, môže požiadať o pôžičku. Tých je viac než dosť, prispôsobia sa klientovi a nebankové spoločnosti sa predbiehajú, aby ich ponuky boli tie najlepšie na trhu. Dobre si ale rozmyslite, o akú dlhú a vysokú pôžičku požiadate, aby ste si nespôsobili splácaním veľké problémy. Na účele poberania pôžičky zväčša vôbec nezáleží, takže ju môžete využiť na veci vášmu srdcu blízke. Ale nezabudnite, že pôžička vám síce pomôže, no dlhodobo si budete musieť zaobstarať aj iné riešenie. Možno práve preto sú ľudia míňajúci peniaze na vzdelanie stále bohatí.

Ak pôžičku dostanete, nenechajte sa hneď vyviesť z miery, že zrazu máte peniaze a správajte sa racionálne. Využite ich na vopred určený cieľ a presvedčte sa, že doba splatnosti bude postačujúca na vyrovnanie dlhu. Financie sú mocným nástrojom, ak vám dajú pocit, že ich máte dosť a môžete ich rozhadzovať. Vždy je dobré najprv si určiť ich úlohu a tú striktne dodržovať. Nezabúdajte, že ak peniaze efektívne použijete, vrátia sa vám vo väčšej čiastke. Tak ako hazard môže znásobiť vaše financie, tak ich vy môžete zúročiť pri spoznávaní ďalekých kútov sveta.

Foto: pixmac.sk, RJ – flickr