Úspešné podnikanie, to nie je len dobrý nápad a idea, obrovské množstvo klientov a veľké peniaze na účte. Ak máte svoju firmu, musíte sami vedieť, že je potrebné robiť si aj kvalitné promo, mať nevšedný marketing a reprezentatívne sídlo firmy. Všetko ale niečo stojí a priestory pre firmu nie sú výnimkou. Nie vždy sú navyše aj potrebné, nakoľko firma nemusí mať bezpodmienečne aj svoje sídlo, podnikať môžete aj z pohodlia svojho domova. V takom prípade môže byť vhodným riešením virtuálne sídlo, o ktoré sa vy nebudete musieť ani vôbec zaujímať.

Za notebookom

Ako podnikateľ je pre vás výhodou, že ste si pánom svojich peňazí, svojho majetku a je len na vás, kde a ako ich použijete. Podľa toho, v čom podnikáte, sa rozhodnite, či je pre vás nevyhnutné mať reálne sídlo firmy, o ktoré sa budete musieť starať, alebo stačí pre poriadok mať priestory len na papieri. Porovnajte si v prvom rade ceny a svoje možnosti. V niektorých prípadoch podnikateľ ani nemôže uvažovať o virtuálnom sídle spoločnosti, nakoľko je buď potrebný styk so zákazníkmi alebo domáca kancelária jednoducho veľkosťou a zariadením nevyhovuje.

Také firmy, pre ktorých zameranie nie je potrebné mať reálne sídlo, majú dve možnosti. Buď sa podnikateľ rozhodne uviesť adresu firmy, akou sám disponuje alebo akú má k dispozícii, alebo využije služby virtuálneho sídla. Tieto sídla figurujú len na papieri a majú predovšetkým reprezentatívnu úlohu, nakoľko sú adresy takýchto sídel v pomerne dobresituovaných lokalitách, čo je pre firmu veľkým plusom. Môžete si vybrať sídlo firmy Bratislava, aj napriek tomu, že v skutočnosti podnikáte niekde úplne inde. Tieto priestory reálne využívať vôbec nebudete, budú uvedené len v registri.

Niektoré virtuálne sídla však majú možnosť akéhosi príležitostného využívania, najmä čo sa pošty týka. Môžete si zajednať teda službu, že sa vám prevádzkovateľ virtuálneho sídla bude pravidelne starať o poštovú schránku a vy tak svoje fiktívne sídlo firmy nemusíte ani navštevovať. Zaplatíte len poplatok za využívanie adresy a svoju podnikateľskú činnosť môžete vykonávať kdekoľvek, kde je to pre vás výhodné.

Foto: pixmac.sk, Jacob Bøtter – flickr