Každý si raz v detstve povedal, akú hračku alebo veci z obchodu veľmi chce. Mnoho detí si pred spaním prezerá časopisy z hračkárstiev a sníva o tom, že tie hračky budú všetky vlastniť.

Ak chcete naučiť deti hodnote peňazí, naučte ich šetriť. Ešte z čias, ktoré si pamätajú rodičia dnešných detí, bolo tradičným spôsobom šetrenia peňazí hlinené prasiatko. Táto forma sporenia je najjednoduchšia a vždy dostupná. Jeden z rodičov či iný rodinný príslušník, kúpi dieťaťu hlinené prasiatko, do ktorého si usilovne dieťa hádže peniažky. Nevýhodou tejto formy je veľmi rýchla dostupnosť peňazí, ktorá môže znamenať našetrenie menšej sumy, rýchle míňanie peňazí alebo stratu hodnoty peňazí.

Dieťa si to síce neuvedomuje, no rodičia vedia, že hodnota peňazí sa v prasiatku z finančného pohľadu nezvýši. Pokiaľ rodičia deťom darujú peniaze nepravidelne, len ako odmenu alebo k ich sviatku, a hodnota daru je menšia, je zábavnejšie pre deti šetriť si peniažky do prasiatka. No ak sa rodičia rozhodli dávať peniaze deťom pravidelne v rovnakých intervaloch, majú viacero možností.

Akurát do peňaženky

Mnoho rodičov približne vie, koľko peňazí ich deti minú za určitý čas. Či kontrolujú stav ich peňaženky každý týždeň, dva týždne či mesiac, vedia si vypočítať, koľko dieťa potrebuje. Môžu tak rodičia dať svojim deťom presnú sumu, ktorá je zakaždým rovnaká, priamo do peňaženky. Už je len na deťoch či svoje peniaze minú alebo si šetria na dosiahnutie cieľa.

V tomto prípade si deti našetria menšie hodnoty peňazí, pretože väčšinou peniaze z peňaženky minú. Každý však vie, že čím viac drobných mincí v peňaženke má, tým rýchlejšie sa mu minú. Znamená to pre deti minimálne šetrenie a dlhší čas na našetrenie cieľa.

Pocit dospelosti s kartou

Donedávna bolo normálne, keď si mladí ľudia od 16 rokov vytvorili účet v banke. Každý, kto nemal 18 rokov, musel však prísť aj so zákonným zástupcom, ktorý bol majiteľom účtu. Mladý človek od 16 rokov môže pracovať a zarábať peniaze, čiže tak na účet prichádzali jeho príjmy. V dnešnej modernej dobe banky myslia aj na deti pred 15. rokom života. Už od narodenia dieťaťa rodičia môžu založiť bankový účet pre deti, kde môžu šetriť peniaze, ktoré bude používať, až bude staršie. Každé peniažky, ktoré dieťa dostane od starých rodičov, rodičov či kohokoľvek, môžu rodičia vložiť na účet.

Výhodou je kontrola účtu cez internet banking, ktorý niektoré banky dokážu prepojiť s účtom rodiča. Taktiež dieťa má možnosť nahliadnuť do svojho bankového účtu cez mobilnú aplikáciu, no len pasívne. Od 8. roku dieťa dostane bezkontaktnú platobnú kartu, ktorou môže platiť v obchodoch. Pokiaľ peniaze z účtu majú funkciu vreckového, dieťa si môže až tri krát peniaze vybrať z akéhokoľvek bankomatu. V porovnaní s hlineným prasiatkom či vreckovým v hotovosti, výhodou vedenia bankového účtu pre deti je regulácia peňazí. Rodičia dokážu stanoviť maximálnu sumu akú dieťa môže zaplatiť a aj výšku peňazí, ktoré môže dieťa spotrebovať za mesiac.

Sporiace podúčty

Každá z bánk má svoje výhody k účtom pre mladých rôzne. Jednou z výhod pre deti je vytvorenie podúčtov podľa cieľa šetrenia. Dieťa má na výber vytvoriť si v bankovom účte až štyri menšie podúčty, ktoré si pomenuje napríklad podľa hračky. Znamená to, že malý Janko sa rozhodne šetriť peniaze na plyšovú hračku Shreka, tak svoj podúčet nazve Shrek. Takisto to spraví s ďalšími tromi účtami.

Veľmi dobrá je možnosť vymieňať peniaze medzi podúčtami. Ak malý Janko na začiatku sporenia chce najrýchlejšie našetriť na auto s ovládaním, no po dvoch mesiacoch chce viac plyšovú hračku Shreka, môže našetrené peniaze z auta presunúť na podúčet Shrek. Takto si každé dieťa prispôsobí svoje podúčty a môže sa naučiť narábať z peniazmi a hlavne si uvedomí hodnotu peňazí. Výhodu podúčtov ponúka napríklad mBank, ktorá ponúka zároveň zákonným zástupcom zvýhodnený osobný účet.

Dôležitou úlohou rodiča je naučiť deti rozprávať, chodiť, správať sa slušne, ale aj uvedomovať si hodnotu peňazí. Mnoho detí v dnešnej dobe nechápe, ako drahé hračky či veci dokážu byť, alebo koľko hodín v práci musí rodič odpracovať, aby mohol nakúpiť jedlo do chladničky. Je dôležité už odmalička v deťoch vzbudiť rešpekt voči peniazom a zabrániť tak márnotratnosti, aby si v budúcnosti mohli splniť svoje sny. Dosiahnuť takýto postoj detí sa dá napríklad vreckovým alebo založením bankového účtu pre deti.

Foto: pixabay.com