Čo je tajomné, nie každým poznateľné, no potrebné pre všedný život? Predsa svet financií, no ten je tak náročný a komplikovaný, že nie všetci dokážu poznať jeho zákutia. Firmy potrebujú ekonómov, účtovníkov či finančných poradcov, za zamestnancov napríklad podávajú daňové priznania zamestnávatelia a vám tak odpadávajú povinnosti. Ak však peniaze chýbajú, problém musíte riešiť sami, bez pomoci.

Jednou z nástrah sveta, pri ktorej môžete prísť o financie, je nepochybne hazard. Veď si len predstavte chuť na možnú výhru. Slovíčko možnú vyslovte hneď niekoľkokrát, pretože vyhrať sa vám podarí len výnimočne. Nebojte sa vyskúšať ruletu zadarmo, no stanovte si prijateľné finančné limity, za ktoré sa v žiadnom prípade nedostanete. Rýchlo tak môžete prísť aj o to posledné, čo vám na účte ostalo a nebude vám ostávať nič iné, len požiadať o pôžičku.

Pokiaľ budete mať racionálny a triezvy pohľad na svet, nestane sa vám, že vás nástrahy dostanú. Nenechajte sa zlákať prvotným ošiaľom z výhry a radšej nech je profesionálna ruleta len predmetom vášho záujmu, no nebuďte jej súčasťou. Samozrejme, ak nepoznáte dokonale pravidlá. Nástrahami, ktoré možno nevnímate, sú pôžičky. O tie síce nežiadate dennodenne, o to viac by ste sa mali o ne zaujímať v prípade, že nejakú budete potrebovať. Naštudujte si podmienky a poraďte sa s odborníkom.

Pred požiadaním o pôžičku si dobre preverte, od akej spoločnosti sa ju chystáte poberať, pretože mnohé z nich majú tak vysoké úroky, že pôžičku preplatíte v závratných sumách a prídete tak o nemalé peniaze. Taktiež si dávajte pozor, kde investujete svoje financie. Investície do pochybných alebo nestálych fondov vám nemusia vyniesť zisk, ale môžu vás potopiť. Nie vždy, pravdaže, no risk nemusí byť vždy zisk.

Foto: Pixmac.sk, nosha – flickr