Všetci tí, čo sledujú aktuálne dianie a orientujú sa v ekonomike, vedia, že dnešný svet financií smeruje k tomu, že sa v zrejme ďalekej budúcnosti postupne vytratí z obehu hotovosť. Okrem nej používame platobné karty, a teda peniaze, ktoré reálne „nemáme“. Čoraz viac sa do povedomia začína dostávať termín kryptomena, zjednodušene je to digitálne aktívum. Prvou kryptomenou na svete, s ktorou sa začalo obchodovať je Bitcoin a na trh sa dostal v roku 2009. Trúfate si do niektorej z najznámejších kryptomien zainvestovať? Momentálne ich existuje cez deväťsto.

Bitcoin

Najznámejší Bitcoin je zrejme aj najstabilnejšou kryptomenou, ktorá z dlhodobého hľadiska stúpa na hodnote. Samozrejme, ak sa pozriete na denný kurz, môžete vidieť menšie prepady, no v ročnom merítku ide o obrovský vzrast.

Prvého januára tohto roku stál jeden bitcoin 916 eur.

Dnes je jeho hodnota násobne vyššia. 29. novembra už je na neskutočných 10 368 USD. Treba však dodať, že ktryptomeny sú extrémne volatilné.

Bitcoin si môže kúpiť ktokoľvek, stačí mať len odvahu vstúpiť na burzu. Nemusíte si kúpiť celý bitcoin, stačí pokojne jeho menšia časť.

Ethereum

Asi druhou najznámejšou kryptomenou s druhou najvyššou hodnotou po bitcoine je Ethereum, ktoré je momentálne decentralizované, no môže sa to v priebehu rokov zmeniť. Táto kryptomena mala vo svojej histórii aj prepady v hodnote, no aktuálne na nej len naberá.

V prípade Ethereum nejde len o kryptomenu, ale aj o systém smart kontraktov, ktoré držia jeho hodnotu.

Jeden Ethereum v eurách je momentálne 475 USD a z dlhodobého hľadiska taktiež iba stúpa.

Litecoin

Od roku 2011 je vo svete kryptomien aj Litecoin, ktorý by mohol v budúcnosti ovládnuť svet mikroplatieb, pretože má veľmi nízku sumu pri transakciách, čiže je postavený na dobrej a lacnej priechodnosti meny.

Ide už o staršiu kryptomenu, ktorá je stála a nemá potenciál strácať.

Aktuálne sa hodnota jedného Litecoin pohybuje okolo 94 USD.

Uvidíme, ako to bude pokračovať ďalej. Ako sme však vyššie písali, kryptomeny sú veľmi volatilné a na to treba brať ohľad.

Foto: pixabay.com