Štart do nového života nie je vôbec jednoduchý. Mladých párov, ktorých rodičia nie sú tak dostatočne ekonomicky zabezpečení, že by im vedeli poskytnúť sumu na kúpu nového bývania, je viac než dosť. V takom prípade sa musia partnerské dvojice spoľahnúť len sami na seba a nájsť spoločné riešenie, výhodné pre rodinný život. Ak sa nachádzate v takejto situácii, pripravte sa na krušné chvíle. Avšak, pokiaľ viete, na koho sa obrátiť, máte o problém menej.

Bývanie mladých párov sa poväčšine začína v podnájmoch, do ktorých sa naozaj neoplatí investovať svoje finančné prostriedky, nakoľko byt páru nepatrí a o určitý čas sa budú musieť pobrať inde. Jediné, čo by bolo ako tak prípustné nakúpiť, ak bývate v podnájme, je nábytok, ktorý si po vysťahovaní budete môcť zobrať so sebou. Aj tu však nerozhadzujte príliš veľa, pretože do nového interiéru sa vám vôbec nemusí hodiť.

Vlastné bývanie je ekonomicky náročnou záležitosťou a na kúpu je vo väčšine prípadoch nevyhnutná pôžička alebo úver. Ide predovšetkým o to, akú veľkú sumu máte k dispozícii z vlastných zdrojov a akú potrebujete požičať. Je na vás, či sa rozhodnete ísť do bytu alebo rodinného domu, kde pred zimou bude potrebné zabezpečiť zatepľovanie a stavebné práce, čo sa týka napríklad rekonštrukcie strechy. Aj tu musíte teda rátať s ďalšími výdavkami.

Ak je vašim cieľom rodinný dom, pripravte si tak peniaze na práce spojené so zatepľovaním. V lete nepocítite žiadny problém, no s ubúdajúcimi stupňami na teplomery sa aj vám zažiada dom s ochrannou vrstvou proti zime. Do kvalitného bývania sa oplatí investovať, pretože je to zväčša na celý život. A keď ide o zatepľovanie budov, nešetrite. V konečnom dôsledku potom o to viac miniete na kúrení, takže aspoň zabijete dve muchy jednou ranou.