Plánujete kúpu nehnuteľnosti a zvažujete možnosti jej financovania? Radi by ste si vzali najlepšiu hypotéku, no neradi by ste zverejňovali svoj príjem? Darí sa vám v podnikaní, ale suma na daňovom priznaní hovorí niečo iné? Kedysi by ste v banke narazili na problém. Dnes už existuje riešenie – hypotéka bez dokladovania príjmu.

Samozrejme to, že vám banka poskytne hypotéku bez toho, aby ste zdokladovali svoj príjem je pre ňu samotnú dosť rizikové. To sa zvyčajne premietne do vyšších úrokov, ktorými úver zaťaží. Navyše musíte rátať s tým, že nedostanete úver na 100% hodnoty nehnuteľnosti. Okrem toho je dosť možné, že banka od vás bude vyžadovať dodatočné informácie a splnenie podmienok navyše. Tu patrí napríklad 12-mesačná dĺžka pracovného pomeru alebo podnikateľská činnosť po dobu minimálne 6 mesiacov.

Ponuka na trhu je rôznorodá a každá banka má svoje pravidlá a podmienky. Jednou z výhodných možností v takejto situácii je obrátiť sa na Tatra Banku. Tá ponúka „americkú hypotéku“ , bez dokladovania príjmu a účelu, navyše s možnosťou zrýchleného splatenia. Ak máte od 25 – 55 rokov a trvalý pobyt na území Slovenska, hypotéku môžete získať. Avšak len do výšky 50% hodnoty nehnuteľnosti a súčasne maximálne do výšky 170 000eur. Úroková sadzba začína od 4,25%, pri ročnej fixácii.

Americkú hypotéku ponúka aj OTP banka a to až do výšku 80% zakladanej nehnuteľnosti. Úrok začína na hodnote 4,39%.

VÚB banka ponúka flexihypotéku bez dokladovania príjmu len v prípade ak ste členom niektorej z vybraných komôr, napríklad Slovenskej lekárskej alebo Notárskej komory.

Zaujímavá je aj Dexia Banka. Tá má v ponuke Optim úver na bývanie, ktorý môže byť vo výške až 100% hodnoty založenej nehnuteľnosti. Potrebné je, ale dokladovať pravidelný mesačný príjem.

V ČSOB nie je nutné dokladovať príjem len pri hypotéke určenej na splatenie existujúcich úverov. Vtedy stačí len čestné prehlásenie. Samozrejme aj tu je potrebné založiť nehnuteľnosť, tak ako vo všetkých predchádzajúcich prípadoch.

Celkovo je jasné, že ponuka hypoték bez dokladovania príjmu nie je taká široká. Ak môžete príjem radšej zdokladujte, ak nie tak aj tak vám ešte niekoľko možností ostáva.