Nie je vôbec ľahké nasporiť si dostatok peňazí na vlastný byt, dom či auto. Pociťujú to najmä mladí ľudia, ktorí by sa radi osamostatnili, ale nemajú za čo a ako. Hľadajú preto rôzne možné i nemožné riešenia, ako sa k peniazom dostať. Čoraz obľúbenejšími sa v súčasnosti stávajú hypotéky či úvery.

V prvom rade je dôležité si upresniť, čo presne môžeme rozumieť pod pojmom pôžička. V skutočnosti ide o záväzkový právny vzťah, ktorého predmetom je prenechanie veci rôzneho druhu veriteľom dlžníkovi. Dlžník sa zároveň zaväzuje vrátiť vec rovnakého druhu po uplynutí dohodnutej doby, resp. na požiadanie. Uzatvára zmluva o pôžičke, ktorú upravuje Občiansky zákonník v § 657 a 658.

Mnohí ľudia si síce berú rôzne pôžičky, ale nie sú dostatočne informovaní o svojich možnostiach. Jednou z možností, ako sa dostať k peniazom, je aj bezúročná pôžička, ktorá vám pomôže čo-to ušetriť na úrokoch. Ide o úver s 0 % úrokom, ktorý poteší všetkých, čo si potrebujú požičať peniaze a chcú ušetriť na úrokoch. Na získanie najvýhodnejšej pôžičky však musíte dodržať niekoľko zásad.  

Základné podmienky, ktoré musíte splniť

Pôžičku s 0 % úrokom získate, ak ste fyzická osoba staršia ako 18 rokov a ste spôsobilý na právne úkony. Musíte mať trvalý zdroj príjmu a trvalé alebo prechodné bydlisko na území Slovenskej republiky. Nesmiete byť v omeškaní so splátkou úveru v akejkoľvek banke a nesmiete mať ani negatívny záznam v bankovom registri (v databázach spoločnosti Slovak Banking Credit Bureau).

Ako získať bezúročnú pôžičku?

Na to, aby ste získali najvýhodnejší úver, nemusíte nikam chodiť – stačí, ak o bezúročnú pôžičku požiadate online, priamo na webovej stránke banky. Môžete si určiť výšku pôžičky, dobu splácania a výšku splátky. Bezúročné pôžičky sú väčšinou formou odmeny verným klientom alebo tým, ktorí si berú svoju prvú pôžičku. Samozrejme, ak uprednostňujete fyzické návštevy banky, môžete zájsť priamo na pobočku.

Výhody bezúročnej pôžičky:

  • ide o najvýhodnejší úver – žiadny úrok a nízka RPMN,
  • flexibilná – môžete ju splatiť kedykoľvek, bez poplatkov a dokonca aj predčasne,
  • môžete ju dostať až do výšky 1 500 eur,
  • platíte len sprostredkovateľský poplatok,
  • doba splatnosti je do 12 mesiacov,
  • finančné prostriedky máte už do 2 dní na vašom účte.

Úverová kalkulačka uľahčí vaše rozhodovanie

V súčasnosti už nie je žiadnou raritou, že zákazníkovi pri výbere úveru pomôže úverová kalkulačka. Je to veľmi šikovný prostriedok, s ktorým si ľahko a rýchlo vypočítate výšku mesačnej splátky, dĺžku splácania, ale aj výšku úrokov. Sami si môžete vybrať úver podľa toho, koľko rokov chcete splácať alebo podľa toho, akú chcete mesačnú splátku. Môžete tiež napríklad vysledovať, o koľko pôžičku preplatíte, keď ju budete splácať viac rokov.

Vyplnenie údajov v kalkulačke je úplne nezáväzné. Sami sa nakoniec rozhodnete, či vybranú ponuku prijmete alebo nie. Ak sa vám bude ponuka pozdávať, o pôžičku môžete požiadať ihneď a peniaze získať do dvoch dní. Kalkulačku a porovnanie pôžičiek môžete využiť aj v prípade, že si chcete vziať pôžičku iba krátkodobú, napríklad do výplaty, alebo bezúročnú, a neviete, ako si vybrať tú správnu. Ak chcete krátkodobú pôžičku vyššiu než 200 eur alebo pôžičku bez úroku, určite si vyskúšajte kalkulačku a porovnanie pôžičiek.

V prípade bezúročnej pôžičky sú možnosti obmedzenejšie ako pri iných pôžičkách. Maximálna doba splácania je 12 mesiacov a maximálna výška pôžičky je 1 500 eur.

Pôžičky od nebankoviek

Okrem klasických pôžičiek, ktoré môžete dostať v banke, je možnosťou dostať sa k peniazom aj v nebankových spoločnostiach. Pôžičky nebankových spoločností bývajú poskytované v pevne stanovených odstupňovaných výškach. Majú pevne určené lehoty splatnosti aj mesačné splátky. Výhodou nebankových pôžičiek je, že sa pri nich nestretnete s poplatkami za poskytnutie pôžičky. Poskytovatelia pôžičky využívajú iba presne stanovené úroky alebo presne stanovené poplatky. Dopredu tak viete, za akých podmienok si peniaze môžete požičať a koľko na pôžičke preplatíte.

Či už sa rozhodnete pre bezúročnú pôžičku, úver či hypotéku v banke alebo „nebankovke“, mali by ste si to dobre rozmyslieť. Zobrať si akúkoľvek pôžičku je záväzok, ku ktorému treba pristupovať zodpovedne. Vo všeobecnosti platí, že mesačná splátka pôžičky by mala tvoriť maximálne 30 % vášho rozpočtu. V prípade, že bude suma, ktorú splácate, vyššia ako 30 %, môže sa stať, že sa dostanete do problémov. Vždy je dobré mať určitú finančnú rezervu pre prípad, že by ste ochoreli a ostali práceneschopný.

Foto: pixabay.com