Asi každý z nás si vo svojom živote aspoň raz požičal peniaze. V tom lepšom prípade od rodiny, známych, ak sme však takúto možnosť nemohli využiť, ostali nám banky či rozličné finančné inštitúcie. Tie však neposkytujú túto službu ani zďaleka za takých výhodných podmienok ako naši blízki, a preto, aby sme sa vo svete pôžičiek nestratili, pozrime sa na tie najdôležitejšie informácie, o ktorých by sme mali vedieť.

Pôžička je určitá suma peňazí, ktorú si dlžník požičiava od veriteľa. Všeobecne platí, že požičaná suma by sa mala do istého, vopred dohodnutého času vrátiť. Často, najmä ak ide o využitie bankových služieb a ostatných finančných subjektov je potrebné doložiť k splatenej sume aj niečo viac, teda ide o úroky, ktoré si tak ľudia starostlivo všímajú pri zvolení si tej, ktorej finančnej pomoci.

Na trhu existuje veľké množstvo rozličných pôžičiek. Sú to napríklad študentské pôžičky, pôžičky pre nezamestnaných, pôžičky pre podnikateľov, pôžičky pre ženy na materskej dovolenke, pre novomanželov, pre dôchodcov, krátkodobé, hotovostné, rýchle či online pôžičky. Dnes si môže vybrať naozaj každý a požičiavať si peniaze nepredstavuje absolútne žiaden problém.

Okrem bánk umožňujú túto službu aj nebankové subjekty, ktorých nájdete na súčasnom trhu naozaj veľmi veľké množstvo. Zatiaľ čo banky vyžadujú pri poskytnutí pôžičky, aby klient spĺňal rozličné podmienky, finančné inštitúcie majú pre svojich klientov oveľa prijateľnejšie metódy, ktorými si získavajú ľudí. Takto často nemusia preukazovať dokladovanie príjmu, výpisy z registra a podobne. Práve naopak. Stačí jednoducho navštíviť spoločnosť s občianskym preukazom prípadne rodným listom a o všetko ostatné sa postarajú už samotní pracovníci. Málokto si však všimne, že je to iba zakrytie nevýhod, ktoré sa popri inak zaujímavej ponuke veľmi ľahko stratia či prehliadnu.

Výhodou bankových pôžičiek pred nebankovými sú nižšie úrokové sadzby a poplatky. Ich získanie trvá o niečo dlhšie a spôsob vybavenia je komplikovanejší, nakoniec sa však môžete dočkať vytúžených peňazí. Pamätajte však na to, že pri vysokých sumách sa musíte zaručiť nehnuteľnosťou alebo iným ručiteľom.

V každom prípade požičiavanie peňazí nikdy nepredstavuje radosť, ale ďalšiu starosť navyše. Preto je vopred veľmi potrebné zvážiť, či pôžičku potrebujeme alebo sa bez nej dokážeme zaobísť, prípadne si poradiť vlastnou šikovnosťou. Ak to aj napriek tomu nie je možné, snáď je lepšie pokúsiť sa najprv osloviť príbuzných a až tak siahnuť po niekedy na oko vyzerajúcich fantastických ponukách výhodného využitia úverov.