Už pred dvomi rokmi sa Národná banka Slovenska vyjadrila, že z dlhodobého hľadiska je fungovanie trhu s povinnými zmluvnými poisteniami neudržateľné. Aj preto odporúča poisťovniam ceny zdvíhať.

Táto správa určite nepoteší žiadneho majiteľa motorového vozidla, podľa analytikov finančných spoločností však má svoje logické opodstatnenie. Škodovosť slovenských vodičov je tak vysoká, že príjmy z PZP takmer nepokrývajú náklady poisťovní.

Čo v tomto prípade robiť? Stačí sa upokojiť. Nie ste v patovej situácii a ceny poistení neporastú do závratných výšin. No Ak pociťujete, že by ste nejaké euro predsa len mohli stiahnuť zo svojho PZP, vaše kroky nemusia viesť do inej poisťovne. Stačí navštíviť porovnávač PZP.

Pohodlne, z domu, no hlavne s rozvahou

PZP by ste si nemali vyberať narýchlo, a už vôbec nie, ak sa radíte do kategórie vodičov, ktorých poisťovne berú ako „rizikových“. V jazyku poisťovní sú to väčšinou mladí šoféri bez niekoľkoročných skúseností, mladí ľudia z mesta a živnostníci.

S porovnávačom PZP sa vyhnete niekoľkým formalitám, ktoré by ste inak zažili na predajnom mieste pri konzultácii s pracovníkom poisťovne. Ten by vám pravdepodobne odporučil produkty, ktoré reflektujú práve vašu neskúsenosť a sú výhodné najmä pre poisťovňu. Pri využití porovnávača PZP vám starý evidenčná karta vozidla pre zadanie parametrov, podľa ktorých vám automatizovaný systém vyberie z ponuky najlepšiu poisťovňu.

Mladý a neskúsený šofér častokrát siahne po prvom povinnom zmluvnom poistení, ktoré mu niekto odporučí. Možno známy, ktorý ho má tiež, alebo dokonca niekto, kto spolupracuje s poisťovňou a získava za zber a odporučenie klientov províziu. Výhodou výberu PZP online je to, že vidíte viac konkurenčných poisťovní, môžete si porovnať ich ceny, krytie poistných udalostí a iné, doplnkové služby. Nie je nič výnimočné, že pri uzatvorení poistenia online dokonca získate zľavu alebo darček.

Zrušiť PZP? Žiadny problém

Možno zistíte, že meniť PZP sa vám aktuálne vôbec neoplatí. Čo však robiť v prípade, že ste našli omnoho výhodnejšiu ponuku? Dobrý porovnávač vám môže pomôcť aj s touto eventualitou.

Dôležité dátumy nájdete priamo v porovnávači na podstránke s informáciami o výpovedi PZP. Čo by ste si mali pamätať je, že o výpoveď PZP môžete požiadať najneskôr pred koncom poistného obdobia, ktoré sa spravidla uzatvára na jeden rok. Ak by ste výpoveď zaslali do poisťovne neskôr, poisťovňa ju s najvyššou pravdepodobnosťou nebude evidovať ako platnú a vznikne vám ďalšia povinnosť platby na ďalší rok PZP.

Porovnávač vám s výpoveďou pomôže. Vďaka výpovednému formuláru v ňom stačí vyplniť niekoľko políčok, uložiť, dvojmo vytlačiť a jednu kópiu poslať poštou do poisťovne. Následne si môžete do 5 minúť zriadiť nové PZP online.