Na čo by ste si v živote zobrali úver? Zamyslite sa a v duchu si odpovedzte, že čo by vás prinútilo požiadať banku o vyšší obnos peňazí. Zvyčajne sú to materiálne veci, ktoré nutne potrebujeme, a to napríklad na rekonštrukciu bytu alebo potom sú to veci v cenovej hodnote, ktorú jednoducho nemáte našetrenú, väčšinou ide o osobné vozidlá, drahšie notebooky alebo dovolenky. Každá banka má svoje pravidlá a podmienky získania ich ponúkaného úveru. Avšak, z minulosti nás ešte trápia tie problémové úvery.

Budova Európskej centrálnej banky. ECB je centrálnou bankou 19. krajín EÚ, ktoré majú euro.

Tip: Pre porovnanie hypoték a výber najvýhodnejšej hypotéky využite túto hypotekárnu kalkulačku.

Ohrozenie ekonomiky

Určite si ešte živo pamätáte na ekonomickú krízu, ktorá začala v roku 2008 a mala dopad na ekonomiku, a tým pádom aj platy a v mnohých prípadoch aj straty zamestnania. Práve v tom období banky zaradili do svojich ponúk problémové úvery, ktoré pretrvávajú dodnes, ľudia ich nie sú schopní splácať.

Výška týchto úverov sa pohybuje okolo 8,5 miliardy eur, čo vlastne bankám zabraňuje použiť tieto peniaze ďalej, čo v konečnom dôsledku ohrozuje rozvoj dobre rozbehnutej ekonomiky.

Aj šéfka Rady pre dohľad Európskej centrálnej banky, Daniele Nouyová, sa na výročnej konferencii European Banking Regulation, ktorá sa konala v novembri tohto roku vo Frankfurte nad Mohanom, vyjadrila, že európske banky musia tieto problémové úvery riešiť, trebárs aj ich fúziou. Európska ekonomika má našliapnuté dopredu a úvery schválené pred takmer desiatimi rokmi v čase ekonomickej krízy by nemali ohrozovať dnešnú situáciu.

Nechýba ani vyzvanie samotného šéfa Európskej centrálnej banky Maria Draghiho smerom k bankám, regulačným úradom, samozrejme aj orgánom dohľadu a národným inštitúciám, aby tieto zlé úvery riešili spoločne.

Mario Draghi – taliansky bankár, taktiež ekonóm a v súčasnej dobe prezident ECB.

Ste čerpateľom?

V dnešnej dobe problémové či nevýhodné úvery s vysokými percentami úrokov v ponukách bánk nie sú. Samozrejme, ročná miera úrokov sa môže od banky k banke v nebadateľných stotinách percent meniť, no výrazné rozdiely v bankách nie sú. Ak patríte k tým zákazníkom, ktorí v spomínanom období o úver žiadali a stále ho splácate, snažte sa získať nový úver na refinancovanie, aby ste sa toho nevýhodného zbavili.

Foto: pixabay.com