Ak by ste si radi urobili radosť v podobe nového auta, no nemáte naň dostatok finančných prostriedkov, jedným z možných riešení tejto situácie je kúpa na leasing. Najčastejšie sa stretávame s leasingom na auto, no na leasing je možné kúpiť aj motocykle, štvorkolky, skútre ako aj rôzne príslušenstvo.

Obvykle je najväčšou dilemou kupujúceho to, či využije radšej možnosť leasingu alebo si vezme úver z banky. Vo všeobecnosti platí, že vybavenie leasingu je stále jednoduchšie, je potrebný menší počet dokladov a hlavne nie je potrebný ručiteľ. Na rozdiel od využitia úveru, sa však stávate majiteľom vozidla až po skončení zmluvného vzťahu. Leasingová spoločnosť vám totiž automobil len prenajíma, až kým ho nesplatíte celé. Ak by ste však automobil potrebovali predať, s leasingom to bude trošku náročnejšie.

V prvom rade je dôležité zájsť najprv za samotným predajcom auta. Okrem konkrétnych a podrobných informácií o danom vozidle, práve tu získate aj informácie o financovaní prostredníctvom leasingu. Každý predajca totiž spolupracuje aspoň s jednou leasingovou spoločnosťou.

Náš tip: Šetrite čas i peniaze s poisťovňou Genertel – povinné zmluvné poistenie za výhodné ceny.

Na úvod musíte rátať s prvou, vyššou splátkou – tzv. akontácia. Tá je rôzna, ale pohybuje sa väčšinou v rozmedzí 30 – 40%. Dĺžka splácania sa pohybuje od 6 -60 mesiacov. Jednou z výhod nákupu na leasing je aj to, že leasingová spoločnosť vám spravidla dokáže ponúknuť lepšie a výhodnejšie sadzby poistného.

Aj v samotnej lízingovke sa môžete stretnúť s viacerými možnosťami, ktoré ponúkajú. Aj tu vám môžu ponúknuť tzv. predaj na splátky. Ide o produkt vhodnejší skôr pre podnikateľov. Umožňuje totiž odpočet DPH z celej kúpnej ceny a to v podobe ročných odpisov. Pri tejto forme splácania nie je možná predčasná splátka.

Všeobecne platí, že leasing je vhodný najmä pre podnikateľov. Fyzickým osobám ponúka lepšie poistné podmienky a elimináciu elementu ručiteľa. Zároveň je pre bežných ľudí zväčša dôležitejšie automobil vlastniť. Napriek tomu je leasing v podstate najpoužívanejšou možnosťou financovania kúpy auta.