Dnešný svet je plný nečakaných životných udalostí a rozličných zvratov. Súčasná doba prináša neistotu, zamestnanie sa nachádza ťažko, s tým súvisí aj neschopnosť splácať rozličné dlhy, ktoré máme. Bez nich to však ide len veľmi ťažko a ak si nezabezpečíme nejakú dobrú finančnú podporu, na samostatný život, o príjemnom a aspoň trošku ľahšom živote môžeme tak akurát snívať.

Na trhu existuje niekoľko druhov pôžičiek a banky a bankové inštitúcie sa pretekajú v ponúkaných produktoch. Medzi nimi sa často objavuje aj výraz americká hypotéka (porovnanie hypoték vám uľahčí hypokalkulačka Fingo.sk). Viete vlastne o čo ide? Poznáte jej výhody prípadne nevýhody?

Pri americkej hypotéke hovoríme vlastne o úvere, ktorý je zabezpečený nejakou nehnuteľnosťou. V porovnaní s ostatnými hypotékami jej výhoda spočíva v tom, že samotný klient nepotrebuje preukazovať na čo požičané prostriedky použije. To znamená prostredníctvom tejto pôžičky si môže zakúpiť akúkoľvek vec, nemusí sa týkať výlučne bývania, tak ako je to u ostatných produktov.

Aj tu však platí, že banka získava nehnuteľnosť, ktorou sa klient ručí, takže v prípade akýchkoľvek problémov so splácaním peňazí ma istotu v podobe domu alebo bytu. Napriek tomu je táto hypotéka niečo ako spotrebný úver, rozdiel je len v tom, že prináša so sebou priaznivejšiu úrokovú sadzbu a hlavne vyššiu sumu, ktorú si môžete požičať. Toto predstavuje azda jej najväčšie výhody.

Väčšinou sa využíva pri rekonštrukcii domu či bytu, kúpe automobilu alebo pri splácaní ďalších úverov, ktoré nie sú až tak výhodné. Tým si klient znižuje množstvo pôžičiek na jednu jedinú s nižšími splátkami, dlhšou dobou splatnosti či nižšími úrokmi, čo je pre mnohých často výhodnejšie a takisto to pre nich predstavuje riešenie dlhotrvajúcich finančných problémov.

Medzi jej nevýhody patrí zabezpečenie úveru nehnuteľnosťou, čo znamená, že v prípade problémov môže klient o svoj dom alebo byt prísť. Takisto sú neatraktívne vyššie poplatky v porovnaní s ostatnými produktmi. Tie súvisia napríklad s poskytnutím samotného úveru, ohodnotenia nehnuteľnosti a ďalšími administratívnymi úkonmi.

Predtým ako sa rozhodnete pre americkú hypotéku, je potrebné si dôkladne zvážiť či má zmysel ísť do takejto finančnej akcie a dopredu si zodpovedne premyslieť spôsob použitia požičaných peňazí. Bez toho sa môžete dostať veľmi ľahko do zbytočných problémov, ktoré by inak vôbec nemuseli nastať. Tak či onak, ak sa už rozhodnete pre samotný produkt, buďte pripravení na rôzne riziká, ktoré sú s tým spojené, aby ste ich neskôr v nevhodnej dobe nemuseli riešiť.