Keď niekoho postihnú finančné problémy, neostáva mu často nič iné, ako si podať žiadosť o úver alebo pôžičku. To je predpokladateľné, avšak, mnohí poberajú finančnú zábezpeku z iných dôvodov, ktoré sa môžu zdať zbytočné, no v niektorých prípadoch sú viac než nevyhnutné. Prečo ľudia v dobrej finančnej situácii potrebujú peniaze navyše a žiadajú o ne súkromné spoločnosti?

Jeden z dôvodov, prečo ľudia s dobrým platom žiadajú o pôžičku, môže byť zlepšenie kvality ich života. To znamená zaplatiť si vyššie vzdelanie, ktoré si ani so svojim platom nedokážu zabezpečiť. Týka sa to najmä vzdelania na prestížnych zahraničných univerzitách, ktoré sú finančne náročné počas štúdia, no zabezpečia život s dobrou pracovnou pozíciou a nadpriemerným platom.

O pôžičky zabezpečení ľudia žiadajú aj vtedy, ak sa rozhodnú zmeniť alebo zrekonštruovať svoje bývanie. Na to treba väčší obnos peňazí, ktorí mnohí nemajú. Práve v takýchto prípadoch sú pôžičky dobrým riešením, pretože pomôžu, no nezruinujú. Tu si však treba uvedomiť, že pôžičky od nebankových subjektov je možné poberať len do určitej výšky, a teda ak chcete kupovať novú nehnuteľnosť, budete sa musieť obrátiť na niektorú z komerčných bánk.

Neracionálny dôvod na pôžičku je hazard. Ľudia s peniazmi chcú mať niečo navyše, aby mohli častejšie navštevovať stávkové kancelárie a uspokojiť svoju túžbu po výhre. Nie vždy vyhrajú, no aj malá výhra ich poteší, no pôžičku im to nesplatí. Peniaze z pôžičky „investujú“ aj do hier a navštevujú nielen herne, ale aj online casino. Je lepšie peniaze z pôžičky minúť na veci, ktoré majú pre život a človeka vyšší zmysel.