Máte dosť tlaku zo strany šéfa? Chcete si lepšie organizovať svoj čas? Skrátka rozhodli ste sa byť sami sebe pánom? V tom prípade určite uvažujete o založení vlastnej firmy. Nie je to až tak náročné, ako sa na prvý pohľad môže zdať. De facto je to pomerne jednoduchý proces. Dôležité je mať dobrý nápad, s ktorým chcete preraziť a samozrejme, dostatočný počiatočný kapitál na rozbeh projektu. Treťou zásadnou vecou je dostatok trpezlivosti. Budete ju potrebovať, kým si veci sadnú na svoje miesto a projekt sa rozbehne.

Ako na založenie s.r.o.

Veľmi obľúbenou formou založenia firmy je spoločnosť s ručením obmedzeným, v skratke s.r.o. Ide o podnikanie prostredníctvom právnickej osoby. Po živnostiach (prevádzkované fyzickými osobami) ide o druhý najčastejší spôsob založenia firmy na Slovensku. Ide o zložitejšiu problematiku, pokúsime sa vám zhrnúť základné kroky, ktoré musíte absolvovať od založenia až po vznik s.r.o. Spísanie zakladateľských dokumentov je základným krokom. Nasleduje dokázanie nezadlženosti voči daňovému úradu a Sociálnej poisťovni. Získanie živnostenského oprávnenia. Splatenie základného imania. Podanie návrhu o zápis do Obchodného registra a napokon vznik zápisom do Obchodného registra. S.r.o. musí mať základné imanie najmenej vo výške 5 000 eur. Minimálna výška vkladu je 750 eur. Založenie s.r.o. spoločnosti trvá zhruba dva až tri týždne. Nutnosťou je disponovať fyzickou adresou alebo virtuálnym sídlom.

Spoločnosti na predaj alebo ready made spoločnosti

Celý proces vám výrazne môže uľahčiť kúpa Ready made spoločnosti s.r.o. Prevod trvá zhruba 14 dní avšak dňom podpisu už môže klient disponovať so spoločnosťou ako keby bola jeho a obchodovať s ňou. Ide o spoločnosti, ktoré boli založené výlučne za účelom ich odpredaja klientom a nikdy nevykonávali žiadnu podnikateľskú činnosť. Sú bez obchodnej histórie záväzkov, pohľadávok a majú splatené základné imanie. Spoločnosti sú už zapísané na Živnostenskom registri, na Obchodnom registri a sú zaregistrované aj na Daňovom úrade. Otvorenie bankového účtu je možné až dňom prepísania spoločnosti. DPH registrácia na Slovensku je proces ktorý trvá zhruba 45 dní avšak daňový úrad môže zriadiť zábezpeku do výšky 500 000 eur v prípade, ak bude klienta považovať za rizikového. Pre tento účel odporúčame firmy na predaj s DPH, nazývane ready made. Podnikanie vďaka kúpe ready made spoločnosti môžete rozbehnúť doslova v priebehu niekoľkých hodín. Ušetríte množstvo času a tiež nervov a energie, keďže sa vyhnete zdĺhavým vybavovačkám. No neznie to úžasne?

Foto: pixabay.com